Bielsko-Biała - Portal Bielska-Białej – Bielskobialski.pl
WYSTAWA

Sztuka lokalnego rzemiosła – meble gięte z Jasienicy

Od jednego sklepu z zapałkami i barwnikami do tkanin, przez tartak parowy, aż do miana jednego z wiodących producentów mebli w Europie. Zamek w Cieszynie zaprasza na wystawę poświęconą niezwykle bogatej historii lokalnego rzemiosła - wytwarzanym w regionie od 1880 roku meblach giętych.

Jasienicki zakład produkcyjny Paged Meble jest jednym ze spadkobierców tradycji wytwarzania mebli giętych. Zapoczątkował ją Jacob Kohn wraz z synem Josefem niemal 140 lat temu. I właśnie tej zachwycającej sztuce wytwarzania mebli giętych poświęcona jest wystawa „Opowieści z fabryk mebli giętych” w Zamku Cieszyn.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od soboty (22.02.2020 r.) do niedzieli (01.03.2020 r.). Odwiedzający będą mogli zapoznać się z fascynującą historią lokalnych wytwórców mebli giętych. Wśród eksponatów znajdą się piękne krzesła, stworzone przez Paged Meble z Jasienicy – to firma, która jest dziś jednym nielicznych producentów mebli giętych na świecie

Tradycja wytwarzania mebli giętych jest kultywowana w naszej firmie od blisko stu czterdziestu lat. To czas, który paradoksalnie obrazuje, jak niewiele zmian było potrzebnych, by drewniane meble gięte mogły zachwycać również i dzisiaj

– komentuje Jan Czerniawski, Product Manager firmy Paged Meble.

Poza kultowymi meblami i instalacjami artystycznymi, na zwiedzających czekają materiały archiwalne, przybliżających początek podtrzymywanej do dziś tradycji rzemiosła. Będą to stare fotografie oraz katalogi, które pozwolą prześledzić historię lokalnej produkcji mebli giętych.

Wystawa „Opowieści z fabryk mebli giętych” jest jednym z wielu wydarzeń zorganizowanych z okazji piętnastych urodzin instytucji Zamek Cieszyn, które będą przebiegać pod hasłem „Forever Young?”.

Czym jest Zamek Cieszyn

Zamek Cieszyn jest instytucją kultury dwóch organizatorów – Miasta Cieszyn oraz Województwa Śląskiego. To jednostka, promująca i zajmująca się szeroko pojętym designem. Jednym z istotnych przedsięwzięć Zamku Cieszyn jest organizacja konkursu Śląska Rzecz, w którym nagradzane są prace lokalnych twórców. Wielokrotnymi zdobywcami wyróżnień byli nie tylko projektanci i artyści, ale również firmy, takie jak jasienicka Paged Meble.