Bielsko-Biała - Portal Bielska-Białej – Bielskobialski.pl
INWESTYCJA

Nowe biuro ZF w Bielsku-Białej dla ok. 100 inżynierów

Centrum Inżynieryjne ZF w Bielsku-Białej otwiera nowe biuro o powierzchni 1400 m² w budynku BB Park przy ul. Towarowej. Znajdzie się w nim 100 nowych stanowisk pracy dla inżynierów w obszarach aplikacji, systemów, oprogramowania oraz designu..

Dobra pozycja lokalnych ośrodków inżynieryjnych, takich jak Bielsko-Biała, wynika nie tylko z szeroko zakrojonej strategii globalnego rozwoju technologicznego firmy ZF, ale również z dostępności wykwalifikowanych inżynierów, którzy chcą dołączyć do ZF i pracować w międzynarodowym środowisku nad technologiami motoryzacji jutra.

Centrum Inżynieryjne w Bielsku-Białej to dziewiąty w skali światowej ośrodek tego typu w dywizji ZF Active Safety. Koncentruje się na projektowaniu systemów mechatronicznych, oprogramowania, wytwarzaniu prototypów oraz przeprowadzaniu testów oraz walidacji akustycznych, mechanicznych i oprogramowania dla elektrycznych układów wspomagania kierownicy (EPS). Centrum zatrudnia aktualnie ok. 200 osób na stanowiskach: Inżynierów, Programistów, Specjalistów oraz Project Managerów i realizuje projekty dla największych producentów samochodów, takich jak Daimler, Hyundai, VW czy Fiat.

Rozbudowa lokalnych ośrodków inżynieryjnych pozwala koncernowi ZF na realizację strategii mobilności nowej generacji

– powiedział Dariusz Walica, Dyrektor Centrum Inżynieryjnego ZF Steering Systems Poland w Bielsku-Białej.

– Ściśle współpracujemy z uczelniami technicznymi na Śląsku i w całej Polsce, ponieważ polscy absolwenci są jednym z naszych najważniejszych atutów – podkreśla Walica. Firma ZF oferuje doświadczonym inżynierom, studentom i absolwentom wszystkich kierunków technicznych interesujące i wymagające stanowiska, a także zapewnia atrakcyjne środowisko pracy.

– Rozwój naszego Centrum potwierdza rosnące znaczenie bielskiego ośrodka w koncernie ZF. Od momentu otwarcia Centrum w 2015 roku, nieustannie rośniemy i obecnie należymy do czołówki tego typu jednostek ZF na świecie. Coraz więcej funkcji globalnych jest zlokalizowanych u nas. Od roku też systematycznie budujemy stanowiska aplikacyjne, co w przyszłości pozwoli naszym inżynierom zarządzać całościowo projektami realizowanymi dla globalnych klientów – dodał Dariusz Walica.

Grupa ZF w Polsce posiada ponadto centra inżynieryjne w Częstochowie i Łodzi, w których odbywa się projektowanie i testowanie samochodowych systemów bezpieczeństwa. Aby ugruntować swoją pozycję lidera w dziedzinie technologii motoryzacji, firma ZF nieustannie zwiększa inwestycje w badania i rozwój (R&D) na całym świecie. W 2019 roku ZF wydała łącznie 2,7 mld euro (22018: 2,5 mld euro) na badania i rozwój, co odpowiada wskaźnikowi kosztów badań i rozwoju na poziomie 7,3%.

O firmie ZF Friedrichshafen AG

ZF jest globalnym koncernem technologicznym, który dostarcza rozwiązania dla samochodów osobowych, komercyjnych oraz dla przemysłu, wspierając w ten sposób rozwój mobilności nowej generacji. Technologia ZF umożliwia pojazdom widzenie, myślenie i działanie („see. think. act"). W czterech obszarach technologicznych, takich jak sterowanie ruchem pojazdów, zintegrowane bezpieczeństwo, zautomatyzowana jazda oraz elektromobilność, firma ZF oferuje kompleksowe rozwiązania dla producentów pojazdów oraz dostawców usług transportowych. Firma ZF oferuje technologię elektromobilności dla różnych rodzajów pojazdów. Dzięki swoim produktom, firma przyczynia się do redukcji emisji zanieczyszczeń i ochrony klimatu.

Firma ZF, która przejęła WABCO Holdings Inc. w dniu 29.05.2020, zatrudnia obecnie 160 tys. pracowników w około 260 lokalizacjach w 41 krajach. W 2019 r. te dwie niezależne firmy osiągnęły obroty na poziomie 36,5 mld EUR (ZF) oraz 3,4 mld EUR (WABCO). Grupa ZF prowadzi w Polsce działalność w 7 lokalizacjach: Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, Gliwicach, Łodzi, Warszawie oraz Wrocławiu. W roku 2019 Grupa ZF w Polsce osiągnęła sprzedaż na poziomie 580 milionów złotych i zatrudniała 8 000 osób (na dzień 31.12.2019). Obszar działalności ZF w naszym kraju jest bardzo szeroki i obejmuje zakłady produkcyjne, centra inżynieryjne R&D, centra usług takich jak IT, finanse, zakupy czy HR oraz dział ZF Aftermarket, który oferuje szeroką gamę produktów do układów napędowych, kierowniczych i podwozi pod markami SACHS, LEMFÖRDER, TRW, BOGE i ZF.