Bielsko-Biała - Portal Bielska-Białej – Bielskobialski.pl
FESTIWAL

Rusza Yass! Festival w Cieszynie

Yass! jest nowym miejskim projektem muzycznym powstającym w Cieszynie. Już wkrótce w cyklu koncertów wystąpi tu dziewięciu artystów z różnych części świata w ramach projektu Before Yass!, który jest jednocześnie zapowiedzią pełnowymiarowego festiwalu Yass! Festival Cieszyn 2021.

Skojarzenia z nurtem muzycznym stworzonym przez Tymona Tymańskiego, Jerzego Mazzolla i Tomasza Gwincińskiego, będącym swoistym konglomeratem różnych stylów muzycznych, również są uzasadnione. Choć wytracił on swój pęd na początku 2001 roku, teraz odrodzi się w Cieszynie jako Yass! Festival 2021. Będzie to nowa, pełna ekspresji forma łącząca pokolenia, uświetniona występem Tymona Tymańskiego z zespołem. To właśnie oni otworzą nowy muzyczny festiwal w Polsce, jednak na to niestety musimy jeszcze trochę poczekać.

Yass! Festival miał odbyć się w Cieszynie jeszcze w tym roku. Sytuacja około-epidemiologiczna pokrzyżowała plany organizatoró, ale silna tęsknota za koncertami na żywo sprawiła, że nie wszystko jest stracone...

Już w piątek 11 września na Placu Teatralnym przy Tramwaj Cafe, wystąpi Lucas Laufen (wstęp wolny), który przyjedzie do Cieszyna z dalekiej Australii i czarując ciszę, zapoczątkuje muzyczną jesień w Cieszynie.

Tydzień później, w piątek 18 września, przeniesiemy się na dziedziniec Browaru Zamkowego, gdzie przez cały weekend na scenie Yass! odbędzie się wiele koncertów. Wystapi m.in. SSKJEGG czyli Sabina Broda, absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Ze sceny usłyszymy również SONBIRD, czyli czterech młodych chłopaków z Żywca grających współczesnego indie rocka, nominowanych do nagrody muzycznej Fryderyk 2020. SONBIRD zagrali między innymi podczas OFF Festival, Open'er Festival, Kraków Live Festival, Męskie Granie, teraz przyjadą do Cieszyna. Piątkowy wieczór uświetni występ KAMP!, niezwykłego trio, którego brzmienie określane jest jako melodyjny synth pop z wpływami nowej fali lat 80., francuskiego house'u i chill-wave'u.

W sobotę 19 września na dziedzińcu wystąpi Tim Gallagher, songwriter pochodzący z Manchesteru, którego głosem zachwycali się uczestnicy brytyjskiego X-factor oraz prestiżowy The Quietus. Ten sam magazyn opisywał COALS, kolejnych artystów którzy pojawią się na scenie Yass!, jako „marzycielski, eteryczny pop czerpiący na równi z elektroniki i elementów folku”. Na zakończenie wieczoru usłyszymy bity, sample i słowa sklejone emocjami w wykonaniu zespołu Bitamina, który powstał z przyjaźni i miłości do muzyki.

Niedziela 20 września będzie należeć do fanów rapu, na scenie Yass! na dziedzińcu Browaru Zamkowego, wystąpi cieszyński raper RIZI, nabytek SONY MUSIC, z koncertem premierowym swojego debiutanckiego mixtapeu b4Crash. Obok niego zobaczymy COOKSa oraz przyjaciół, znanych z polskiej sceny rap.