Bielsko-Biała - Portal Bielska-Białej – Bielskobialski.pl
WYDARZENIE

Industrialne serce bije rytmem natury

Przemysłowe miasto Bielsko-Biała otaczają szczyty górskie. Surowiec do produkcji znanej na całym świecie bielskiej wełny pochodził z wypasu owiec na pobliskich halach Beskidów. Czysta górska woda oraz prąd płynącej granicą Bielska i Białej rzeki napędzały maszyny i były niezbędne w wielu etapach produkcji wełnianych tkanin wełnianych takich ja np: pranie, filcowanie czy farbowanie.

Po ubiegłorocznych, hucznych obchodach X edycji INDUSTRIADY, ten rok okazał się jeszcze bardziej wyjątkowy. XI edycja święta Szlaku Zabytków Techniki będzie zdecydowanie inna od poprzednich, jednak emocji również nie zabraknie. Będzie można się o tym przekonać już 26 września 2020 roku!

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest natura w przemyśle. Związek pomiędzy tymi dwoma światami sięga początków przemysłowej działalności człowieka. Natura i industrialny charakter naszego regionu są nierozłączne: wszystkie cztery żywioły odgrywały przecież kluczową rolę w pracy i codziennym życiu górników, hutników oraz robotników. Era przemysłowej rewolucji to dla człowieka koniec pewnej epoki, kiedy życie toczyło się zgodnie z rytmem pór roku. Jednak w halach fabryk oraz w podziemnych korytarzach relacja natury z przemysłem była bardzo bliska – oba te światy jednocześnie uzupełniały się i rywalizowały ze sobą.

Natura, ze swoimi bogatymi i niespotykanymi strukturami od zawsze przyciąga uwagę człowieka, zwłaszcza we współczesnych miastach, gdzie beton bywa dominującym elementem krajobrazu. Dzięki niej możemy się zregenerować i oderwać od spraw życia codziennego. Dlatego podczas tegorocznej INDUSTRIADY wspólnie zaangażujemy wszystkie zmysły, aby na nowo odkryć industrialne zabytki województwa śląskiego!

Program INDUSTRIADY w Śląsku Cieszyńskim


Bielsko-Biała, Stara Fabryka, pl. Żwirki i Wigury 8

12:00-16:00Przemysł wyrósł z natury - Bielsko-Biała góry w mieście – projekcja filmu
12:00-15:00Natura rzeczy – warsztaty kreatywne
12:00-13:30Natura w przemyśle – zwiedzanie z przewodnikiem
14:00-15:30Natura w przemyśle – zwiedzanie z przewodnikiem
18:00-19:30Natura w przemyśle – zwiedzanie z przewodnikiem
12:00-20:00Natura jest zawsze mądrzejsza od ludzkich pomysłów – wystawa stała
13:30-16:30Nieważne, po której stronie rzeki stoisz i tak zawsze jesteś na drugim brzegu – zwiedzanie z przewodnikiem
16:00-18:00Przez pryzmat industrii – wernisaż wystawy
18:00-20:00Siły natury w służbie transportu – zwiedzanie z przewodnikiem


Cieszyn, Browar Zamkowy Cieszyn, ul. Dojazdowa 2

10:00-19:00175 lat symbiozy Browaru z Naturą – zwiedzanie z przewodnikiem 25 zł
14:00-16:001000 lat Piwowarstwa Cieszyńskiego – zwiedzanie z przewodnikiem 50 zł
16:30-18:301000 lat Piwowarstwa Cieszyńskiego – zwiedzanie z przewodnikiem 50 zł


Ustroń, Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego, ul. Hutnicza 3

09:00-18:00Ustrońskie kąpiele żużlowe – happening
09:00-18:00Poszukajmy natury w przemysłowym Ustroniu – gra terenowa
09:00-18:00Natura w przemyśle – zwiedzanie fabularyzowane
10:30-11:30Ustrońska natura i przemysł zaklęte w jednym słoiku – warsztaty kreatywne 15 zł
12:00-13:00Ustrońska natura i przemysł zaklęte w jednym słoiku – warsztaty kreatywne 15 zł
13:30-14:30Ustrońska natura i przemysł zaklęte w jednym słoiku – warsztaty kreatywne 15 zł
15:00-16:00Ustrońska natura i przemysł zaklęte w jednym słoiku – warsztaty kreatywne 15 zł

Gra terenowa w Ustroniu

Odwiedzający Muzeum Ustrońskie mogą wziąć udział w pełnej przygód grze terenowej i wspólnie poszukać natury w przemysłowym mieście. Uczestnicy bliżej poznają prastare elementy świata przyrody, będące prawdziwymi świadkami industrialnej przeszłości Ustronia. Zadaniem graczy będzie odnalezienie tajemnego szyfru oraz jego rozszyfrowanie – reszta okaże się już na miejscu!

O festiwalu INDUSTRIADA

Święto Szlaku Zabytków Techniki od jedenastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Podczas tegorocznej edycji przewodnicy wprowadzą uczestników w świat natury i przemysłu. Wspólnie odkryjemy, że te dwa światy tylko na pozór się wykluczają.

Ten rok jest wyjątkowy z wielu względów – również i dla INDUSTRIADY. Czerwcowa data wydarzenia została przesunięta na 26 września, a świętować będziemy tylko jeden dzień. Przemysłowe serce będzie jednak bić tak samo mocno, jak w poprzednich latach

– przekonują organizatorzy INDUSTRIADY.

Być może podczas tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki nie uda nam się spotkać w tak dużym gronie, jak to bywało w poprzednich latach. Jednak 26 września w mediach społecznościowych festiwalu oraz za pośrednictwem telewizji będą jednak emitowane również specjalne transmisje wideo, aby umożliwić wszystkim miłośnikom industrialnych atrakcji wspólne celebrowanie tego wyjątkowego święta.