Jak informuje firma ZIAD Bielsko-Biała, która obsługuje kolej linową na „Szyndzielnię” , w dniach 28.12.2020 r. do 17.01.2021 r. , czyli podczas trwania związanej z koronawirusem narodowej kwarantanny, Kolej Linowa „Szyndzielnia” w Bielsku -Białej będzie czynna.
Kolej na „Szyndzielnię” ma funkcjonować bez zakłóceń zgodnie ze swoim rozkładem jazdy. Operator kolei, firma ZIAD Bielsko-Biała (Zakład Informatyki, Automatyki i Doskonalenia Zawodowego) jest spółką akcyjną, w której 100% udziału ma gmina Bielsko-Biała.
Działamy zgodnie
z zasadami obowiązującymiw środkach transportu publicznego
– informuje Gabriela Szlachcianowska
Nowo zmodernizowana w 2017 roku kolej oferuje przejazd sześcioosobowymi, przeszklonymi gondolami. Kolej przewozi rowery i wózki dla osób niepełnosprawnych, a także narty zjazdowe. Operator kolei oferuje zniżki dla dzieci, zorganizowanych grup, emerytów i rencistów, a także uczestniczy w miejskim programie Rodzina+.

Kolej Linowa „Szyndzielnia”
Szyndzielnia to szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 1028 m n.p.m., wznoszący się na północ od Klimczoka, usytuowany pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki w granicach administracyjnych miasta Bielska-Białej. Takie położenie Szyndzielni zachęca jego mieszkańców i przyjezdnych do uprawiania turystyki pieszej, nordic walkingu oraz kolarstwa górskiego, ale także do spacerów w niższych partiach masywu.
Na szczyt Szyndzielni prowadzi kolej linowa o długości 1810 metrów. Przejazd żółtymi, przeszklonymi gondolami dostarcza niezapomnianych wrażeń. Wagony wspinają się stromo na Szyndzielnię, na początku trasy wciskając się między szczyt Kołowrotu i wzniesienia Dębowca i Cubernioka. Podczas jazdy możemy cały czas podziwiać przepiękną panoramę Bielska-Białej.
Na Szyndzielni na turystów czekają: 18-metrowa wieża widokowa, najstarsze w Beskidzie Śląskim schronisko górskie (rok 1897) oraz piesze i rowerowe oznakowane trasy. Przy górnej stacji kolei linowej warto zatrzymać się przy ekspozycji historycznych wagoników, które kiedyś tą trasą podróżowały.