Bielsko-Biała - Portal Bielska-Białej – Bielskobialski.pl

Co ciekawego jest pod Bielskiem-Białą?

W przypadku Bielska-Białej, szukając atrakcji w okolicy, zdecydowanie warto spojrzeć w górę. A właściwie w góry, których szczyty wznoszą się z obu stron miasta. Mało które miasto może pochwalić się takim położeniem - wyjątkowo bliskim sąsiedztwem dwóch pasm górskich, Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Małego.

Już zachodnia część Bielska-Białej leży w górach. I to całkiem wysokich, bo w granicach miasta leżą dwa szczyty górskie Beskidu Śląskiego - położony 1117 m n.p.m. Klimczok oraz Szyndzielnia (1026 m). Natomiast najwyższymi szczytami tego rozległego pasma górskiego, ciagnącego się od miasta aż po granicę z Republiką Czeską, są Skrzyczne (1257 m) i Barania Góra (1220 m). Od wschodu przylega do miasta Beskid Mały, mniejsze i niższe pasmo górskie. Najwyższymi szczytami od strony Bielska-Białej są Czupel (930 m), Magurka Wilkowicka (909 m), Groniczki (839 m), Chrobacza Łąka (828 m) i Gaiki (808 m).

... Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś – barok. Ów barok widzimy nie tylko w kształcie Beskidów, lecz spotkać go można na całej tej ziemi. Skądkolwiek na nią spojrzeć, płynie w miękkich – falistych – łagodnych liniach, i płynie, zdawałoby się na skraj świata...

Gustaw Morcinek, poeta i prozaik ze Śląska Cieszyńskiego.

Tak bliskie sąsiedztwo gór sprawia, że w rejonie Bielska-Białej znajduje się bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych. Prowadzą one na wszystkie szczyty górskie w mieście i okolicach. Dotarcie w góry umożliwia też wybudowana w 1953 roku, gruntownie zmodernizowana, jedna z najnowocześniejszych kolei linowych w Polsce, która w swoich gondolach wwozi turystów z Olszówki na wysokość 960 m n.p.m. tuż pod szczytem Szyndzielni. Poza górskimi trasami pieszymi funkcjonuja równiez oznakowane i osobne od ruchu pieszego górskie trasy rowerowe.

W Straconce, południowo-wschodniej dzielnicy Bielska-Białej leżącej u podnóża Beskidu Małego, rozpoczyna swój bieg szlak turystyczny o nazwie Mały Szlak Beskidzki o długości 137 km. Trasa ta jest czwartym pod względem długości szlakiem polskich Karpat. Prowadzi przez tereny Beskidów, które omija swoim przebiegiem Główny Szlak Beskidzki: Beskid Mały, Beskid Makowski oraz Beskid Wyspowy. Szlak znakowany jest kolorem czerwonym i biegnie od Bielska-Białej po szczyt Luboń Wielki (Biernatka) w Beskidzie Wyspowym.

Rozrywkowe okolice dla całej rodziny

W odległości 35 km od Bielska-Białej, w małopolskim Zatorze, znajduje się jedna z największych rozrywkowych atrakcji Polski - ogromny park rozrywki Energylandia. Jest to największy w Polsce i tej części Europy rodzinny park rozrywki, który od momentu powstania w 2014 roku, nieustannie się rozbudowywuje i zajmuje już ok. 35 hektarów. Park podzielony jest na pięć stref tematycznych, w których znajduje się ok. 80 atrakcji przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych - zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych - w tym 15 kolejek górskich, liczne karuzele i urządzenia ekstremalne, a także restauracje, bary, sklepy z pamiątkami oraz sceny, na których prezentowane są widowiska. Od 2016 w skład parku wchodzi też park wodny Energylandia Water Park.

Również w Zatorze położony jest Park Rozrywki Zatorland. Jest to starszy i o wiele mniejszy od Energylandii park, mniej nastawiony na rozrywkę ekstremalną, a bardziej na spokojne zwiedzanie skierowane do rodzin z dziećmi. Park złożony jest z kilku stref tematycznych, jakimi są: Park Dinozaurów z ruchomymi konstrukcjami prehistorycznych stworzeń w skali naturalnej, Park Owadów z gigantycznymi figurami owadów, Park Mitologii z posągami greckich herosów i mitycznych stworzeń w wodnej scenerii, a także klasyczny lunapark.

35 km od Bielska-Białej w kierunku Rybnika, w Żorach, znajduje się Twinpigs - Amerykański Park Rozrywki. Park posiada mocno ucharakteryzowaną na westernowe miasteczko zwartą zabudowę oraz zielone tereny w których rozmieszczonych jest 8 stref tematycznych związanych z amerykańską specyfiką, takich jak Dziki Zachód, Hawaje, Meksyk, Las Vegas, Rock'n'Roll czy Powrót do przyszłości. Park oferuje zarówno rozrywkę lunaparku, interaktywne zabawy pod dachem, leśne gry rodzinne, tematyczne przedstawienia, jak również okazjonalne wydarzenia i koncerty, a także możliwość poznania z bliska kilkudziesięciu wiejskich zwierząt, takich jak kozy, kaczki, świnie i konie.

Jadąc w kierunku na Wadowice, w odległości 25 km od Bielska-Białej, natrafimy w miejscowości Inwałd na zespół pięciu parków tematycznych: Park Miniatur "Świat Marzeń", jeden z największych takich w Polsce, Park Dinozaurów i Rozrywki "Dinolandia" z rozbudowana strefą rozrywki, zbudowana na wzniesieniu Warownia Inwałd wraz z położoną obok średniowieczną osadą oraz Krainą Ruchomych Smoków, otwarte dla zorganizowanych grup Mini Zoo "KUCYK", a także poświęcony polskiemu papieżowi Ogród Jana Pawła II - utworzony na 3 hektarach wielki obraz złożony z 20 tys. odpowiednio dobranych kolorystycznie roślin: drzew, krzewów i kwiatów.

15 km od Bielska-Białej, jadąc w kierunku Katowic, w mieście Goczałkowice-Zdrój, znajdują się interesujące Ogrody Kapias. Są to pokazowe ogrody miejscowego centrum ogrodniczego, które rozbudowano w obszerny park i udostępniono do zwiedzania. W Ogrodach wyeksponowana jest różnorodna roślinność a całość wyposażono w liczne ławki, altanki i inne zaciszne miejsca, w których można spędzić spokojne chwile samemu lub w gronie rodziny. Ogrody posiadają ścieżkę edukacyjną, a grupy wycieczkowe oprowadza również przewodnik. Miejsce posiada pelną infrastrukturę dla przyjmowania gości, włącznie z obszernym parkingiem oraz restauracyjną strefą gastronomii.

Fot. Piotr Bieniecki, UM w Bielsku-Białej, marek7400