Bielsko-Biała - Portal Bielska-Białej – Bielskobialski.pl
Z miasta

Urzędnicy pokażą mieszkańcom tunel ucieczkowy

Specjalne tunele ucieczkowe nie budowano wyłącznie w średniowiecznych zamkach. Były to drogi ostatecznego ratunku dla mieszkańców zamku, kiedy jego obrona się załamała. Takie tunele buduje się też dzisiaj i znają je ci, którzy chcą być gotowi na wszystko, nie tylko preppersi, ale też... urzędnicy.

Tunele ratunkowe są z natury budowlami ukrytymi - to że są i którędy prowadzą nie powinno być powszechnie znane, by mogły one spełniać swoją funkcję. A służą nie tylko w sytuacji wkroczenia do budynku obcego wojska, ale też podczas zamieszek ulicznych oraz jako dodatkowa droga ewakuacji przy pożarze lub zawaleniu się budynku. Tunelami można też potajemnie transportować osoby lub dokumenty.

Te tunele, które mają już charakter zabytkowy są coraz częściej udostępniane zwiedzającym. Tak stanie się niebawem w Bielsku-Białej, gdzie urzędnicy 20 maja, z okazji Nocy Muzeów, odsłonią naziemne i podziemne tajemnice zabytkowego gmachu Ratusza. Na zwiedzanie z przewodnikiem warto się wcześniej zapisać.

Uwaga, do tunelu ucieczkowego i szczeliny przeciwlotniczej należy zabrać ze sobą dobre pełne obuwie i latarki (najlepiej czołówki).

Najpierw odbędzie się tradycyjne zwiedzanie Ratusza i podziemi z przewodnikami – historykami Jakubem Krajewskim oraz Jackiem Kachlem – w grupach; zaplanowano je na godziny: 15.00, 15.30, 16.00, 17.00, 17.30 i 18.00. I na nie właśnie obowiązują zapisy, bo liczba miejsc jest ograniczona. Zapisywać można się mailowo na adres zwiedzanie@um.bielsko-biala.pl lub osobiście w sekretariacie Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego.

Pomyślano też o nocnych markach i osobach, które wolą zwiedzać bardziej indywidualnie. 20 maja od godz. 20.00 do północy Ratusz i szczelina przeciwlotnicza będą udostępnione do swobodnego zwiedzania. Tu nie obowiązują zapisy.

– W trakcie wizyty uczestnicy przeniosą się w czasie do 1913 roku i usłyszą mroczne historie z ówczesnej kroniki kryminalnej miasta. Zachęcamy do przebrania się w stroje z epoki. Będzie też czas na to, by się spotkać i porozmawiać o zawiłościach historii Bielska-Białej. Czekam na Państwa! – zachęca do udziału przewodnik Jacek Kachel.

Poznaj więcej wiadomości w serwisie aktualności lokalnych.