Bielsko-Biała - Portal Bielska-Białej – Bielskobialski.pl
Z regionu

Małopolanie w Śląskiem walczą o zmianę nazwy województwa

"Inicjatywa ta zrodziła się z poczucia bezsilności wobec narzucania tożsamości śląskiej terenom Małopolski, poprzez umieszczanie przymiotnika m.in. "śląskie", które władze województwa promują jako markę.

Śląski Szlak Techniki do którego przynależy Browar w Żywcu, Silesian roots, czyli Śląskie korzenie, które promują kapelę dudziarzy Byrtków z Pewli Wielkiej. Kucharz Rączka w Milówce gotuje góralskie dania i przedstawia je w swoim śląskim programie, a na grupie na Facebooku "Śląsk jest śliczny" promuje się tereny Żywiecczyzny, Białej, czy okolic Częstochowy jako tereny Śląska. Takie przykłady można mnożyć...

Czym to będzie skutkowało w przyszłości? Zmianą poczucia tożsamości, brakiem wiedzy na temat małopolskiej tożsamości i małopolskiego dziedzictwa kulturowego naszych ziem. Już dzisiaj wiele dzieci nie ma pojęcia gdzie mieszka. Zapytane odpowiadają: "mieszkam na Śląsku". Pojęcie "województwo śląskie", a Śląsk wydają się być dla nich tożsame. Edukacja w tym temacie nie istnieje. A dzieje się to w 2019 roku, gdzie jeszcze wielu rodziców i dziadków pamięta województwo bielskie i krakowskie. Ta zmiana w poczuciu tożsamości trwa dopiero 20 lat. Co będzie za kolejne 20?

Województwo śląsko-małopolskie

Dlatego, aby przyszłe pokolenia miały świadomość swoich małopolskich korzeni, Stowarzyszenie Beskidzki Dom, wraz z kilkunastoma stowarzyszeniami z małopolskiej części woj. śląskiego wnoszą o zmianę nazwy województwa na województwo śląsko-małopolskie. Jest to pierwszy krok do powrotu prawdziwej, historycznej nazwy naszych terenów, bez zakłamań.

Będzie to proces bardzo trudny, ale niewątpliwie priorytetowy dla tożsamości naszych małopolskich terenów, dlatego prosimy o wsparcie, bo choć stan obecny wydaje się dla wszystkich wygodny, to zmiana ta jest potrzebna i historia oceni, czy mieliśmy rację. Oby nam się udało zatrzymać proces nadawania tożsamości śląskiej ziemiom małopolskim."

Stowarzyszenie „Beskidzki Dom”

Poznaj więcej wiadomości w serwisie aktualności lokalnych.