Bielsko-Biała - Portal Bielska-Białej – Bielskobialski.pl
Z miasta

50-te urodziny „Malucha”

„Maluch” obchodzi w tym roku swoje 50. urodziny. Ten jeden z najpopularniejszych samochodów PRL-u „urodził się” w Bielsku-Białej 6 czerwca 1973 r. Mały, prosty w naprawie i tani Fiat 126p zmotoryzował Polskę. Czy jest rodzina w Polsce, która nie miała tego samochodu, bądź nim nie jechała?

50 lat temu z taśmy produkcyjnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zjechał pierwszy fiat 126 p. Tym samym rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna Polaków. W sobotę, 3 czerwca przed Ratuszem i na terenie Zakładu Informatyki, Automatyki i Doskonalenia Zawodowego (ZIAD) będziemy hucznie świętować 50. urodziny niezapomnianego Malucha.

3 czerwca w Bielsku-Białej odbędzie wielka impreza, podczas której historia mieszać się będzie ze współczesnością, a sentymenty i wspomnienia związane z fiatem 126p będą motywami przewodnimi wydarzenia.

Spotkanie na pl. Ratuszowym

Na początek przed Ratuszem w godzinach od 9:00 do 10:30 uformuje się parada Maluchów. W tym czasie będzie można podziwiać różne wersje tego samochodu, jak również dopytać kolekcjonerów, jak dzisiaj prowadzi się te samochody. Oficjalnie rozpoczęcie 50. urodzin Malucha zaplanowano na godzinę 11:00. Wtedy prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oficjalnie zainauguruje jubileuszową imprezę.

Parada Maluchów wyruszy z placu ratuszowego o godzinie 12:30. Jej uczestnicy kawalkadą fiacików przejadą wyznaczoną trasą przez centrum Bielska-Białej w asyście policji na teren ZIAD. Z tego powodu wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu drogowym na czas przejazdu kolumny pojazdów z pl. Ratuszowego ulicami: Romana Dmowskiego, ks. Stanisława Stojałowskiego, Wzgórze, Zamkową, Partyzantów, al. gen. Władysława Andersa, al. Armii Krajowej, Karbową.

Zabawowy ZIAD

Druga część imprezy odbywać się będzie od godziny 14:00 na terenie ZIAD przy alei Armii Krajowej 220. Tam będą czekać liczne atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Zarówno dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy znajdą coś dla siebie. Dzieci na pewno ucieszą się z plecenie warkoczyków, malowanie twarzy, dmuchańców itp. atrakcji. Będą też pokazy sprzętu służb mundurowych - policji, straży pożarnej i granicznej - oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Będą również prezentacje historii oraz osiągnięć związanych z fiatem 126p przygotowane przez Akademię Techniczno-Humanistyczną oraz Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących.

Ciekawym wydarzeniem będzie Puchar Urodzin Malucha prowadzony przez DM Racing Simulators zawody w jeździe wyścigowym fiatem 126p po wirtualnym torze wyścigowym. Zawody będą miały charytatywny wydźwięk, gdyż cegiełki z uczestnictwa w Pucharze Urodzin Malucha zostaną przeznaczone dla Kajetana Maciejowskiego, podopiecznego Fundacji Serce Dla Maluszka. Kajetan ma 4 lata i choruje na rzadką genetyczną chorobę Canavan.

Na terenie ZIAD przewidziano również konkursy z nagrodami w kategoriach: najmłodszy i najstarszy uczestnik / najmłodszy i najstarszy Maluch / najdłuższa trasa pokonana na wydarzenie / najładniejszy model w kategoriach ST, FL, EL, BIS, BOSMAL.

Prawdziwą gratką dla miłośników czasów minionych będzie spotkanie historyczne Z Fiatem 126 p na dobre i na złe. O historii fiacika opowiedzą Przemysław Semczuk, Leszek Dziopak i Maciej Bujakowski. To wydarzenie zaplanowano w godz. 16.00-17.00.Muzyczna strefa 126

Od 17.00 urodziny odbywać się będą w muzycznej oprawie. Najpierw do 18.00 muzyczne hity związane z fiatem 126p puszczać będzie i wesołym komentarzem dopełniać redaktor naczelny Radia Bielsko Łukasz Luszczak. Natomiast po 18:00 w muzycznej strefa 126 odbędzie się koncert zespołu Pociąg Rock’n’Roll, a po nim wystąpi zespół Poparzeni Kawą Trzy. Zakończenie imprezy przewidziano na 22:00.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na specjalnej stronie internetowej:

Poznaj więcej wiadomości w serwisie aktualności lokalnych.