Bielsko-Biała - Portal Bielska-Białej – Bielskobialski.pl
Z miasta

Bielsko-Biała daje 500 plus na psa lub kota?

Ostatnio w prasie pojawiło się wiele tekstów dotyczących dofinansowania zabiegów kastracji lub sterylizacji psów i kotów, potocznie nazywanego 500 plus na psa lub kota. Urząd Miejski w Bielsku-Białej wyjaśnia, jak te zabiegi realizowane są w naszym mieście.

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej oferuje pomoc w zabiegach kastracji zwierząt posiadających właściciela. Warunkiem skorzystania z pomocy jest stałe zamieszkanie na terenie Bielska-Białej i przyjście do schroniska po skierowanie na darmowy zabieg kastracji, który jest wykonywany w przychodniach weterynaryjnych na terenie naszego miasta.

Skierowania na zabiegi kastracji w roku 2023 zostały już zrealizowane. Aby otrzymać skierowanie na zabieg kastracji psa lub kota w roku 2024, należy złożyć wniosek do Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej.

Kastracja zwierząt jest najbardziej skuteczną i humanitarną metodą ograniczenia bezdomności psów i kotów, co w efekcie końcowym zminimalizuje liczbę zwierząt trafiających do schronisk.

Ponadto Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej realizuje opiekę nad kotami wolno żyjącymi; pomaga również w ograniczeniu nadmiernego przyrostu populacji kotów wolno żyjących poprzez organizację zakładów leczniczych dla zwierząt wykonujących zabiegi kastracji oraz wspieranie działań społecznych opiekunów kotów wolno żyjących.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, w tym kwota przeznaczona na kastracje, jest ustalana przez każde miasto lub gminę indywidualnie.

Poznaj więcej wiadomości w serwisie aktualności lokalnych.