Bielsko-Biała - Portal Bielska-Białej – Bielskobialski.pl

Jak dojechać do Bielska-Białej?

Bielsko-Biała jako największe miasto w regionie i centralny ośrodek rozległej aglomeracji bielskiej stanowi również ważny węzeł komunikacyjny na południu Polski, zarówno kolejowy, jak też samochodowy. Krzyżuje się tu wiele tras, a położenie miasta bezpośrednio przy ścianie pasm górskich powoduje, że trasy te są z wielką intensywnością wykorzystywane przez ruch turystyczny.

Pierwszy pociąg wjechał na bielską stację w połowie XIX wieku, a obecnie przez miasto przebiegają trzy linie kolejowe - na zachód do czech, na południe do Słowacji i na wschód do malopolskiego węzła kolejowego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na terenie miasta znajduje się dwanaście stacji i przystanków kolejowych, jednak większość połączeń obsługuje wielki, zabytkowy dworzec Bielsko-Biała Główna, położony na Dolnym Przedmieściu. U swojego powstania w 1890 roku bielski dworzec miał specjalny status z uwagi na morawsko-śląsko-galicyjską trasę jaką obsługiwał - o statusie tym świadczy napis na frontowej elewacji dworca, który w tłumaczeniu z niemieckiego brzmi "Kolej Północna Cesarza Ferdynanda Uprzywilejowana, Mająca Pierwszeństwo".

Obecnie główny dworzec Bielska-Białej posiada według klasyfikacji PKP kategorię B, czyli odprawia rocznie 1-2 miliona podróżnych. Dzięki komunikacji kolejowej Bielsko-Biała posiada połączenie m.in. z Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, Opolem, Katowicami, a także Poznaniem, Łodzią, Bydgoszczą, Gdańskiem, Szczecinem czy słowacką Żyliną. Najwięcej pociągów, z częstotliwością nawet co pół godziny, kursuje do Żywca oraz do Katowic przez Czechowice-Dziedzice, Pszczynę oraz Tychy.

W dzielnicy Aleksandrowice znajduje się cywilne lotnisko sportowe z 660-metrową trawiastą drogą startową, oddane do użytku w 1936 roku, poczatkowo planowane jako port lotniczy obsługujący regularną komunikację lotniczą, a obecnie należące do Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. W odległości 15 km od Bielska-Białej w podbielskiej gminie Bestwina wybudowano w latach 2006–2008 Park Technologiczny Przemysłu Lotniczego, składający się z hangarów, stacji paliw, a także hal produkcyjnych, w których produkowane są szybowce, awionetki i samoloty ultralekkie, a także publiczne lotnisko Kaniów z 700-metrową betonowym pasem startowym. Zarządcą lotniska jest Bielski Park Techniki Lotniczej. W odległości do 100 km od Bielska-Białej znajdują się trzy lotniska międzynarodowe - port lotniczy Kraków-Balice, port lotniczy Katowice-Pyrzowice oraz port lotniczy Ostrawa-Mosznów.

Podróż do Bielska-Białej własnym transportem

Przez Bielsko-Białą przechodzi wiele dróg kołowych o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym - są to m.in.:

  • droga ekspresowa S1 z Bielska-Białej przez Żywiec do Zwardonia i dalej do Słowacji

  • droga ekspresowa S52 (element trasy E75 i E462) z Bielska-Białej do Cieszyna i Czech

  • droga krajowa nr 1 (element trasy E75 i E462) z Bielska-Białej do Metropolii GZM

  • droga krajowa nr 52 z Bielska-Białej przez Wadowice do podkrakowskiego Głogoczowa

  • droga wojewódzka nr 942 z Bielska-Białej przez Szczyrk i Przełęcz Salmopolską do Wisły

Bielsko-Biała posiada śródmiejską obwodnicę zachodnią, która łączy dzielnicę Złote Łany i DW 942 w Kamienicy poprzez osiedle Karpackie i Beskidzkie, Aleksandrowice oraz Stare Bielsko z drogą ekspresową S52. W jej ciągu znajduje się jedno z największych skrzyżowań w południowej Polsce – węzeł Hulanka. Odcinek drogi ekspresowej S1 (Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń) o długości 11,9 km stanowi północno-wschodnią obwodnicę Bielska-Białej. Rozpoczyna się on w Komorowicach, a kończy w Mikuszowicach, biegnąc wcześniej przez Obszary, Lipnik, Złote Łany i Straconkę. W ciągu S52 znajdują się także węzły Stare Bielsko (zjazd na obwodnicę zachodnią) oraz Wapienica (przy Parku Przemysłowym). Obwodnica północno-wschodnia ma cztery zjazdy: Rosta, Suchy Potok, Krakowska oraz Żywiecka-Bystrzańska.

Komunikacja publiczna w Bielsku-Białej

System komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej istnieje od 1895 roku. W latach 1895–1971 wchodziła w jego skład sieć tramwajowa (początkowo jedna, następnie dwie linie), a od roku 1927 także sieć autobusowa, będąca obecnie jedynym rodzajem miejskiej komunikacji publicznej w Bielsku-Białej. Po mieście kursuje 46 linii autobusowych, w tym 38 dziennych miejskich, 6 dziennych podmiejskich i 2 nocne. Całkowita długość linii wynosi ok. 518 km, a dzienna liczba pasażerów ok. 90 000.

Głównym przewoźnikiem jest Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej (MZK w Bielsku-Białej), samorządowy zakład budżetowy miasta utworzony w 1991 r. Dwie linie obsługiwane są także przez PKM w Czechowicach-Dziedzicach. Tabor MZK składa się ze 131 autobusów, natomiast PKM obsługuje swoje trasy 21 pojazdami. Poza granicami administracyjnymi miasta, autobusy komunikacji miejskiej kursują do sąsiednich miejscowości: Bestwiny, Czechowic-Dziedzic, Wilkowic i Jasienicy.

Fot. Pankrzysztoff, Marek Kocjan, Adrian.s6